Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

druk

Druk offsetowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych w poligrafii technik. Jest bardzo uniwersalna, gdyż przy jej pomocy możemy wydrukować m.in.: plakaty, arkusze, mapy, broszury, ulotki oraz książki. Dowiedz się, czym charakteryzuje się druk offsetowy i jakie są jego zalety.

Na czym polega druk offsetowy?

Offset zaliczamy do druku płaskiego, a polega on na tym, że obraz przenoszony jest z matrycy za pomocą cylindra na podłoże, na którym chcemy drukować. Wyróżniamy dwa główne typy offsetu : arkuszowy i zwojowy. W przypadku pierwszego rodzaju druk utrwalamy na arkuszu, podczas gdy w przypadku drugiego podłożem drukowania jest zwój. Druk zwojowy stosowany jest na przykład w procesie drukowania gazet i czasopism, a arkuszowy wykorzystuje się w przypadku druku ulotek, katalogów czy broszur. Aby powstał druk offsetowy konieczne są farby z tzw. wysokim napięciem powierzchniowym oraz roztwór nawilżający. Roztwór ten zwany offsetem wodnym wykorzystuje specjalne substancje, które odpychają lub przyciągają wodę.

Zalety druku offsetowego

Ponieważ druk offsetowy umożliwia drukowanie bardzo dużej ilości kopii, sprawdza się szczególnie przy wysokich nakładach i wtedy także jest najbardziej opłacalny. Z tego względu często korzystają z niego przedsiębiorcy przy wydruku materiałów promocyjnych. Dobra drukarnia offsetowa z reguły oferuje także druk wielkoformatowy wykorzystywany przy drukowaniu plakatów reklamowych czy banerów.

Offset pozwala także na uzyskanie wysokiej jakości i trwałości druku oraz użycie szerokiego wachlarza kolorów i materiałów do zadruku. Co ciekawe, zadrukowany tą metodą papier można dodatkowo uszlachetnić, tzn. nadać mu połysk i większą trwałość, co sprawdza się np. w przypadku albumów. Jeżeli więc interesuje Cię wydruk plakatów, także w formacie B0 , ulotek, broszur czy katalogównie wahaj się skorzystać z usług naszej drukarni offsetowej we Wrocławiu. Oferujemy atrakcyjne ceny i wysoką jakość wydruku klientom z całej Polski.