Czym jest kaszerowanie i gdzie się je stosuje?

produkcja wydawnictw dla dzieci

Kaszerowanie jest procesem uszlachetniania wyrobu papierniczego. Celem procesu jest z jednej strony zwiększenie wytrzymałości mechanicznej produktu wyjściowego, a z drugiej nadanie mu oczekiwanych walorów dekoracyjnych. Wykorzystuje się w tym celu arkusze do kaszerowania, zadrukowywane w technice offsetu arkuszowego. Sprawdźmy, na czym konkretnie polega ten proces i jak wykorzystuje się arkusze do kaszerowania?

Co to jest kaszerowanie?

Kaszerowanie polega na oklejaniu grubszego materiału arkuszem do kaszerowania, czyli cieńszym papierem. Zazwyczaj uszlachetnia się w ten sposób karton, tekturę lub tworzywa sztuczne, których nie da się bezpośrednio zadrukować techniką offsetową. Stosowanie arkuszy do kaszerowania pełni rolę:

  • Dekoracyjną. Umożliwiają nadanie odpowiednich walorów wizualnych oraz ozdobienie produktu lub opakowania.
  • Technologiczną. Wzmacniają sztywność i wytrzymałość produktu, utwardzając jego powierzchnię nośną i utrwalając właściwości wierzchniej warstwy materiału. Opakowania stają się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i wilgoć, a także mniej podatne na złamanie czy przerwanie.

Proces kaszerowania przeprowadzany jest w specjalnych urządzeniach, czyli kaszerówkach. Za pomocą obracających się wałków klejowych nakłada się klej na opakowanie tekturowe, a następnie okleja je przygotowanym wcześniej arkuszem do kaszerowania. Kaszerowanie może być jednostronne i dwustronne. Pozwala nie tylko połączyć ze sobą powlekany arkusz do kaszerowania z materiałem o większej gramaturze, ale również dwa kartony, karton i tekturę falistą albo karton i mikrofalę.

Zastosowanie arkuszy do kaszerowania

Arkusze do kaszerowania stosuje się przede wszystkim w produkcji opakowań. Technika kaszerowania pozwala nadać opakowaniu pożądane cechy stylistyczne i opatrzyć go markowym znakiem wizualnym i niezbędnymi informacjami. Arkusze do kaszerowania wykorzystywane są także w produkcji materiałów wspierających sprzedaż, czyli POS. Zaliczamy do nich stojaki na ulotki, standy, wobblery, displaye, ekspozytory, lightboxy, podajniki produktowe czy tace ekspozycyjne. Innym zastosowaniem procesu kaszerowania jest produkcja wydawnictw dla dzieci. Okładki książeczek dla dzieci oklejane są właśnie arkuszami do kaszerowania. Zazwyczaj są one dodatkowo zabezpieczone lakierem lub folią.