Który druk wybrać – offsetowy czy cyfrowy?

druk cyfrowy

Obecnie największą popularnością w branży poligraficznej cieszą się: druk cyfrowy i offsetowy. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, obie te metody znacząco się od siebie różnią i wykorzystywane są w przypadku całkowicie innych zleceń. Podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z druku offsetowego, a kiedy cyfrowego.

Różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym

Wielu klientów drukarni zastanawia się, która metoda drukarska sprawdzi się najlepiej w ich przypadku – cyfra czy offset? Kluczowe w podjęciu decyzji jest poznanie występujących pomiędzy nimi różnic:

  • druk cyfrowy – technika drukarska opierająca się na naświetleniu podłączonego do toneru wałka i przeniesieniu obrazu – z wałka na nośnik. Najczęściej wykorzystywanym nośnikiem jest papier, ale może być nim również folia, tektura lub inny materiał, który charakteryzuje się odpowiednim stopniem giętkości i nie przekracza 0,5 mm grubości. Największą zaletą druku cyfrowego jest możliwość wprowadzania poprawek oraz to, że można go realizować od ręki. Druk nie musi schnąć, dzięki czemu arkusze mogą być poddawane dalszej obróbce bezpośrednio po wydrukowaniu.
  • Druk offsetowy – offset charakteryzuje się o wiele większym stopniem skomplikowania niż druk cyfrowy. Pierwszym jego etapem jest naświetlenie obrazu na naświetlarce CTP, kolejnym – przeniesienie go z płaskiej formy na podłoże drukarskie. W przypadku druku offsetowego nie istnieje możliwość wprowadzania zmian w procesie wydruku. Dodatkowo ta technika pozwala na drukowanie wielkoformatowych plików przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Z uwagi na stopień zaawansowania i wysokie koszty druk offsetowy wykorzystuje się najczęściej w przypadku dużych nakładów (jest opłacalny powyżej stu sztuk).

Cyfra czy offset – co wybrać?

Druk cyfrowy i offsetowy, pomimo że posiada pewne cechy wspólne, jak np., wysoką jakość wydruku, wykorzystywany jest w różnych zadaniach. Kluczem do dokonania wyboru są: nakład i czas realizacji. W przypadku małych zamówień wystarczający okaże się druk cyfrowy, duże nakłady wymagać będą bardziej zaawansowanej metody, jaką jest druk offsetowy.