Metody uszlachetniania druku

foliowanie papieru

Osoby spoza branży poligraficznej często mają do czynienia z drukiem uszlachetnionym, chociaż nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Uszlachetnianie ma najczęściej na celu zwiększenie zainteresowania danym wydrukiem jego odbiorcę, jednak stosuje się je też po to, by lepiej zabezpieczyć produkty i przedłużyć ich żywotność. Jakie techniki uszlachetniania są obecnie najbardziej popularne?

Foliowanie – numer 1 na rynku

Foliowanie to najczęściej wykonywana usługa. Polega na powlekaniu płaszczyzny papieru laminatem, który może nadawać jej bardziej połyskliwego lub matowego wyglądu, a dodatkowo stanowić barierę ochronną. Klienci poza zwykłymi foliami mogą wybierać np. folie metalizowane, holograficzne, czy np. strukturalne, które sprawiają, że dany wydruk jest miły w dotyku. Foliowanie często łączy się z innymi metodami uszlachetniania druku.

Lakierowanie UV

Klienci chętnie korzystają też z możliwości lakierowania UV, nadającego powierzchni idealny połysk. Często lakier nakładany jest tylko na niektóre części wydruku. Lakier UV może mieć jeszcze inne właściwości niż tylko nadawanie połysku. Dostępne są też lakiery perłowe czy brokatowe, ale też zapachowe, czy znane jako „zdrapki”.

Hot stamping

Technika hot-stamping popularnie nazywana jest złoceniem lub srebrzeniem. To odmiana termodruku. Hot stamping polega na odwzorowywaniu folii hot stapingowej na nadruku przy użyciu ciepła i specjalnych matryc. Chociaż najczęściej „pozłaca się” i „posrebrza” nadruki, wybór kolorów folii jest o wiele większy.

Sztancowanie, czyli wykrawanie

Kolejną techniką uszlachetniania druku jest sztancowanie. To nic innego, jak wykrawanie w nadrukach określonych wzorów. Cały proces wykonują bardzo precyzyjne maszyny.

Kalandrowanie i tłoczenie

Innymi bardzo popularnymi technikami uszlachetniania druku są: kalandrowanie i tłoczenie. Kalandrowanie polega na nadawaniu nadrukowi określonej struktury. Przeprowadza się je, „wyciskając” pożądaną fakturę na powierzchni. Nadruk w dotyku przypomina np. płótno. Podobnym procesem jest tłoczenie, które polega na odciśnięciu na arkuszu dowolnego wzoru, dzięki czemu uzyskujemy efekt trójwymiarowości wydruku. Można wykonać też tzw. tłoczenie wklęsłe.