Na czym polega falcowanie ulotek?

Maszyny używane do falcowania

Falcowanie (czyli złamywanie) to proces introligatorski, polegający na jedno- lub wielokrotnym składaniu arkusza papieru w różnorodnych proporcjach i na różne sposoby. W ten sposób osiągany jest pożądany format i liczna stron składki. Cały proces odbywa się z zastosowaniem specjalnych maszyn, określanych mianem falcerek lub złamywarek. Z kolei efekty falcowania zwane są falcem lub złamem (niekiedy łamem).

Standardowo wykonywane jest falcowanie ulotek oraz folderów, chociaż oczywiście zakres zastosowań tej metody przygotowania introligatorskiego ma znacznie szersze zastosowanie.

Specyfika falcowania ulotek

Falcowanie to nic innego jak zaplanowane składanie arkusza papieru pod kątem 180 stopni w celu zmniejszenia jego formatu. Arkusz może być przy tym czysty albo zadrukowany z jednej lub z obu stron. Składanie arkusza może przebiegać w różnych kierunkach, chociaż najbardziej rekomendowane jest falcowanie wzdłuż włókien papieru (falcowanie w poprzek przebiega trudniej i jest mniej estetyczne, gdyż arkusz może pękać w miejscach zgięcia).

Wymiar ostateczny ulotki osiągany jest poprzez złożenie większego arkusza na dwie lub więcej części. W procesie falcowania wykorzystywane są dwa rodzaje łamów: równoległe (w tym samym kierunku) i krzyżowe (linie łamu biegną w różnych kierunkach). Łamy krzyżowe stosowane są głównie przy produkcji książek i innych publikacji wielostronicowych. Łamy równoległe sprawdzają się przy produkcji mniejszych materiałów reklamowych, czyli właśnie ulotek lub folderów.

Jak już zostało wspomniane powyżej, miejsce falcowania nazywamy falcem lub złamem. W wyniku falcowania po złożeniu papieru powstają nowe krawędzie arkusza, gdyż docelowo cały proces ma na celu nie przecięcie, lecz właśnie umożliwienie złożenia papieru, co pozwala na uzyskanie większej liczby stron ulotki bądź folderu. Za sprawą falcowania można nie tylko złożyć arkusz na pół, ale również stworzyć harmonijkę czy ulotkę ze składanymi skrzydełkami. Możliwości w tym przypadku jest wiele.

Maszyny używane do falcowania

Kiedyś falcowanie wykonywane było ręcznie przy pomocy kostki introligatorskiej (jedno z najstarszych narzędzi introligatorskich). Taka kostka powstawała z kości słoniowej lub bukszpanu. Najefektywniejsze jest jednak falcowanie maszynowe, wykonywane na urządzeniach określanych mianem falcerki lub złamywarki. W użyciu jest obecnie kilka różnych modeli falcerek, w tym nowoczesne urządzenia sterowane elektronicznie.