Rodzaje formatów, w których drukowane są plakaty

plakat

Plakat to ciągle jedna z najbardziej efektywnych form reklamy. Na plakatach można w jak najbardziej konkretny sposób sformułować wszystkie istotne informacje dotyczące firmy lub eventu. Należy przy tym pamiętać, że każdy projekt graficzny powinien być dostosowany do formatu, w jakim powinien zostać wydrukowany. Istnieje wiele rodzajów formatów, w których mogą być wydrukowane plakaty. Jakie są najczęściej wykorzystywane?

Rodzaje formatów

Wybór formatu plakatu w dużej mierze zależy od własnych potrzeb i preferencji. Najczęściej mamy do czynienia z formatami z szeregu A. Kartki, zeszyty czy plakaty szkolne występują zwykle w rozmiarze A4 lub A3. Na plakat reklamowy zwykle wybiera się pliki z szeregu B. To podstawowe formaty wykorzystywane w poligrafii, ponieważ są znacznie większe od swoich odpowiedników z grupy A – w tym podstawowego formatu papieru A4. Wyodrębnionych zostało 11 formatów noszących symbol B. Plakaty najczęściej drukowane są w rozmiarze B0 i B1. Wymiary pierwszego z nich wynoszą 1000 x 1414 mm, natomiast drugiego 707 x 1000 mm. Często spotykanym formatem z grupy B jest format B5, w którym zwykle drukowane są książki.

Jaki format papieru wybrać?

Format papieru musi być dostosowany do ilości treści, jaką chcemy na niego nanieść. Już sam projekt graficzny powinien zostać wykonany właśnie w wybranym wcześniej formacie. Wydruk plakatu reklamowego musi być wykonany w dość dużym rozmiarze. Najlepiej sprawdzi się do tego format B0. Druki wielkoformatowe zwracają uwagę, a przy tym nie kosztują fortuny. Warto jednak pamiętać, by wybierać tylko takie drukarnie, które oferują wydruk z najlepszej jakości materiałów. Wpłyną na to zaawansowane technologicznie sprzęty oraz odpowiednio dobrany do zlecenia papier.