Sprawdzone metody wydruku zdjęć

zdjęcia

Dzięki fotografii mamy możliwość powrócić wspomnieniami do wydarzeń. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość, która nie byłaby uwieńczona na zdjęciu. Robienie zdjęć jest dziś proste. Nie musimy nosić przy sobie aparatu fotograficznego, żeby zrobić fotkę. Wystarczy posiadać smartfona w kieszeni, by po paru sekundach robić zdjęcia. Takie udogodnienie zawdzięczamy nowym technologiom. Same aparaty fotograficzne zostały unowocześnione.

W telefonach, tabletach czy aparatach cyfrowych mamy kartę pamięci, na której mamy zdjęcia i wystarczy przełożyć ją do komputera, by wydrukować fotografie. Dawniej zdjęcia były zapisywane na kliszach, które zanosiliśmy do fotografa i odbieraliśmy wydrukowane. To wiązało się z pewnymi kosztami i dużo większymi niż obecnie. Druk zdjęć nie był tak prosty i wygodny jak dziś. Proces drukowania zdjęć jest szybki, łatwy i ogólnie dostępny. I chociaż dyski komputerowe oraz liczne urządzenia pozwalają nam na zabieranie tysięcy zdjęć w kieszeni ze sobą bądź zapętlenie zdjęć i wyświetlanie ich jedno za drugim, to jednak wciąż wywołane zdjęcie, nadrukowane na papierze ma moc, której nie dorówna nawet najlepszy ekran urządzenia. Stąd wywoływanie zdjęć wciąż ma niesamowicie silną pozycję, która dodatkowo jest umacniania główną gałęzią, ją utrzymującą, reklamą oraz drukiem wielkoformatowym. Ten jest wykorzystywany na szeroką skalę, kojarzony jest z plakatami, ulotkami, broszurami czy książkami.

Odbitka a wydruk zdjęcia

W powszechnym użyciu błędnie zastępuje się naprzemiennie dwa terminy – odbitka i wydruk. Wydruk jest produktem, który uzyskujemy z drukarki fotograficznej, z wiernym odwzorowaniem kolorów i o dobrej jakości. Wydruk pokrywa tuszem dane podłoże i w ten właśnie sposób nanosi obraz na powierzchnię. Wyróżnia się druk pigmentowy, w którym wykorzystuje się pigment zawieszony w roztworze wodnym, po nadrukowaniu woda odparowuje, a pigment zostaje. Tego typu wydruk cechuje bardzo dobre odwzorowanie barw oraz trwałość, a sam wydruk jest bezwonny. Drugim rodzajem wydruku jest wydruk solwentowy, w którym zamiast wody używa się rozpuszczalnika, który przy wysychaniu wydziela nieprzyjemny zapach. Sama jakość tej metody jest tańsza, ale jakościowo wyraźnie niższa od pigmentowej.

Odbitki natomiast powstają w maszynie naświetlającej. Ich trwałość jest niska i dlatego nadają się do użytku domowego. Wciąż z filmów kojarzone są odbitki spod powiększalnika, które należą do fotografii analogowej. Proces uzyskania takiej odbitki polega na naświetleniu i wywołaniu negatywu, który z pomocą powiększalnika zostaje powiększony, tak uzyskany obraz rzucany jest na papier światłoczuły. Kolejno papier się naświetla, utrwala, płucze i suszy, a wszystko w świetle ciemniowym. W ten sposób uzyskane odbitki są bardzo trwałe, jednak drogie.

Proces wydruku zwany suchy lab polega na wykorzystaniu do wydruku tzw. foto-labów, czyli szybkich i ekonomicznych drukarek. Jakość takich zdjęć jest ich dłuższa trwałość i lepsza jakość niż ze zwykłej drukarki. Od profesjonalnej drukarki różni go szybkość druku oraz wydajność samej maszyny, co przekłada się na koszty uzyskania zdjęcia. Trwałość suchych labów sięga 25 lat, podczas gdy zdjęcia drukowane profesjonalnymi drukarkami mają trwałość blisko 100 lat.

Druk offsetowy

Przeniesienie zdjęcia z wersji cyfrowej na papier odbywa się bardzo prosto. W przypadku zdjęć z wakacji użyć można mniejszych urządzeń. Jeśli jednak mówimy o wydruku wielkoformatowym, to potrzebujemy już offsetowego druku wielkoformatowego oferowanego przez Anex drukarnia, który jest szybki i tani i jednocześnie daje bardzo dobre i trwałe efekty. Druk offsetowy stosowany jest zarówno przy wydruku plakatów, jak i również wizytówek w znacznych ilościach, co skraca czas realizacji i znacząco obniża jej koszty. Druk offsetowy nadaje się bardzo dobrze do celów reklamowych, pozwalając uzyskać bardzo dobre efekty możliwie najniższym kosztem. Tą techniką możemy dokonać wydruku plakatów – w formatach od B1 do B0; plakatów w formacie ponad B0; broszur, instrukcji, katalogów, książek; arkuszy do kaszerowania na potrzeby producentów standów i displayów reklamowych oraz na potrzeby producentów opakowań z tektury falistej; map ściennych i falcowanych; oraz ulotek.