Co warto wiedzieć o offsecie arkuszowym?

Druk offsetowy

Druk offsetowy wywodzi się z litografii i jest odmianą druku płaskiego. Obraz jest przenoszony na podłoże drukowe z płaskiej formy drukowej i przy użyciu elementu pośredniego – z tego powodu offset bywa nazywany również drukiem pośrednim. W drukarniach offsetowych w roli formy drukowej używa się obecnie aluminiowych matryc. Offset dzielimy na arkuszowy i zwojowy. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o pierwszym z nich.

Cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną offsetu jest przenoszenie obrazu z cienkiej matowej blachy aluminiowej za pomocą cylindra pośredniego, pokrytego obciągiem, czyli gumą offsetową. Podłoże drukowe w offsecie arkuszowym, jak sama nazwa wskazuje, ma postać arkusza. W technice tej wykorzystuje się farby o dużej lepkości. Ulegają one utrwaleniu w wyniku wsiąkania w podłoże oraz polimeryzacji. Drukarnie offsetowe wyposażone są w maszyny arkuszowe – płaskie lub rotacyjne. Zasada ich działania opiera się na sekwencyjnym podawaniu podłoża w postaci arkuszu na maszynę. Arkusze mają określone wymiary i na jednym z nich mieści się zazwyczaj kilka lub kilkanaście wyrobów finalnych, które po wydruku należy odpowiednio przyciąć. Arkuszowy druk offsetowy wykorzystywany jest do druku plakatów, map, arkuszy do kaszerowania, broszur, katalogów, instrukcji, książek, czasopism, folderów oraz materiałów reklamowych takich, jak ulotki. Najszersze zastosowanie ma jednak przy druku materiałów wielkoformatowych. Niektóre drukarnie offsetowe oferują nawet wydruk plakatów w formacie większym niż B0.

Zalety druku arkuszowego

Arkuszowy druk offsetowy zapewnia wysoką jakość produktu, trwałość nadruku i długą żywotność koloru. To bardzo opłacalna technika przy dużej ilości nakładu – z tego względu idealnie nadaje się do druku materiałów reklamowych oraz promocyjnych. Można go wykorzystać do zadruku niemal każdego rodzaju podłoża, a także uszlachetnić dowolnymi technikami, jak foliowanie czy lakierowanie UV. W druku arkuszowym można przygotować podłoże papierowe o wymaganym kierunku włókien, co jest niemożliwe w druku zwojowym, w którym kierunek włókien jest zawsze jednakowy. Dobranie odpowiedniego kierunku włókien w arkuszu powoduje, że mogą one układać się równolegle do grzbietu – znacznie ułatwia to przeglądanie druków. Ta technika druku umożliwia drukowanie zarówno na papierach powlekanych, jak i niepowlekanych i jest opłacalna już od nakładu 1000 sztuk. Dodatkowo, offset arkuszowy umożliwia użycie kolorów dodatkowych, wykraczających poza paletę CMYK, a także wykonanie wydruku na dowolnym formacie i w szerokim zakresie gramatur, mieszczącym się pomiędzy 60 a 350 g/m2.