Jak wygląda drukowanie arkuszy do kaszerowania?

zwinięta tektura falista

Kaszerowanie to metoda uszlachetniania druku. Polega na oklejaniu cienką warstwą papieru ozdobnego powierzchni grubszego kartonu lub tektury. Najczęściej dotyczy tych materiałów, których nie da się bezpośrednio zadrukować na maszynie drukarskiej np. ze względu na ich grubość oraz specyficzną strukturę. Przykładem jednego z nich jest np. tektura falista. Tekturę falistą szeroko wykorzystuje się w branży opakowaniowej. Oklejanie jej arkuszami do kaszerowania ma zwiększać atrakcyjność produkowanych z niej opakowań, ale także wzmacniać ich strukturę. Jakie arkusze się do tego stosuje? Jak nanosi się na nie wydruk? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega drukowanie arkuszy do kaszerowania?

Przy doborze arkuszy do kaszerowania zwraca się szczególną uwagę na ich rodzaj i gramaturę. Papier, na który nanosi się druk w wysokiej jakości, musi być przede wszystkim cienki. Arkusze do kaszerowania najpierw drukuje się w technologii offsetowej, a następnie łączy z tekturą przy wykorzystaniu specjalnej maszyny do kaszerowania. Metoda druku offsetowego polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej matrycy na płaskie podłoże za pomocą pośredniej formy gumowej, czyli specjalnego cylindra pokrytego gumą. Tę metodę wydruku uznaje się za najlepszą do wielokrotnego powielania materiału. Ma to szczególne znaczenie przy masowej produkcji jednakowych arkuszy do kaszerowania opakowań produktowych.

Druk offsetowy zapewnia wysoką jakość oraz umożliwia zadrukowanie różnych rodzajów papieru, także tych w pełnej palecie kolorów CMYK. Dzięki temu istnieje możliwość stworzenia dowolnego wydruku, który spełni oczekiwania każdego klienta. W ten sposób za pomocą nadruków personalizuje się opakowania oraz nadaje im niepowtarzalny charakter. Arkusze do kaszerowania drukuje się w różnych formatach. Do najpopularniejszych z nich zalicza się te w przedziale od B0 do B1. Nieliczne drukarnie w Polsce oferują też wydruk arkuszy w formacie B0 plus. Wśród tych, które zapewniają taką możliwość, wymienić można drukarnię „ANEX” z Wrocławia.