Jak wygląda proces oprawienia miękkiego książek?

książka

Książka powinna mieć okładkę, która będzie dopasowana do jej treści, ale też wygodna dla czytelnika i trwała. Najczęściej wykorzystuje się oprawy miękkie, które są stosunkowo łatwe i szybkie w produkcji.

Oprawianie miękkie – charakterystyka

Okładki miękkie zazwyczaj składane są z jednego arkusza, który jest zadrukowywany jedno- lub dwustronnie. Oprawa składa się z okładziny przedniej i tylnej oraz grzbietu. Jej najbardziej popularnym obecnie rodzajem jest oprawa zakrywająca, w której arkusz zostaje złamany w czterech miejscach, wyznaczających linie podziału okładzin i grzbietu. Okładka złamana w ten sposób jest trwała i nie pęka na grzbiecie. Łączy się ją z grzbietem wkładu za pomocą kleju lub zszywa specjalną nicią. Przez połączenie obu tych metod powstają oprawy szyto-klejone. Zszycie oprawy zwiększa jej wytrzymałość – jest to istotne szczególnie w książkach, które będą intensywnie eksploatowane. Papier okładki uszlachetnia się poprzez naklejenie folii, lakierowanie lub laminowanie. Zależnie od pożądanego efektu, można wybrać powłokę matową lub błyszczącą. Oprawę miękką niekiedy wyposaża się w skrzydełka, które będą zawierać np. informacje o autorze książki lub opis fabuły.

Etapy oprawiania miękkiego książek

Przygotowując książkę do wysyłki do drukarni, należy zadbać o odpowiednie marginesy i spady. Zaniedbanie kwestii marginesów może prowadzić do tego, że gilotyna utnie kawałek tekstu lub przejdzie przy samej jego krawędzi. Brak spadów w projekcie może skutkować nieestetycznymi białymi obwódkami przy grafikach, które pojawiają się przez minimalne przesunięcia noża. Równie istotnym zagadnieniem w projektowaniu książki, jest zaplanowanie grubości grzbietu – nie można zapomnieć o przeznaczeniu na niego paska o szerokości adekwatnej do liczby stron oraz gramatury papieru. Do drukarni należy przesłać plik w formacie PDF – strony powinny być ułożone w odpowiedniej kolejności, z zachowaniem ewentualnych pustych stron.

Drukarnia, która otrzymała poprawnie sformatowany i przygotowany do druku plik, musi przygotować maszyny drukujące do konkretnego zlecenia. Dobiera się odpowiednią matrycę, którą należy dopasować do marginesów przewidzianych w projekcie oraz zaplanowanego zafarbienia. Gotowa okładka zostaje złamana w wybranych miejscach, zależnie od grubości, jaką ma mieć grzbiet. Oprawia się w nią wydrukowane strony, a na koniec książka zostaje przycięta z trzech stron, co idealnie wyrównuje kartki.