Jakimi metodami można uszlachetnić druk?

tłoczenie na papierze

Przygotowując projekt do druku, warto wziąć pod uwagę możliwość jego efektownego wykończenia dzięki dostępnym metodom uszlachetniania. Mogą one nie tylko dodatkowo ozdobić wydruk, ale też wzmocnić jego wytrzymałość mechaniczną. Co ważne, wydruk można uszlachetnić jednocześnie wieloma sposobami, co pozwala na tworzenie oryginalnych projektów.

Foliowanie

To powszechnie stosowana metoda wzbogacania druku, która ma wiele zalet. Polega na pokryciu papieru cienką warstwą folii nakładanej na gorąco, która idealnie stapia się z jego powierzchnią. Folia wzmacnia papier, który staje się dzięki niej sztywny i bardziej odporny na zagniecenia. Kolory nadruków nabierają głębi oraz są chronione przed promieniowaniem UV i wilgocią, co przedłuża ich trwałość. Można wybierać spośród folii błyszczących, matowych, strukturalnych itp. Istnieje również specjalna folia soft-touch, która wyróżnia się tym, że jest niezwykle przyjemna w dotyku.

Lakierowanie UV

To sposób na uszlachetnienie druku, który jest podobny do foliowania (wzmacnia papier, nadaje głębi kolorom), ale oferuje więcej możliwości w ozdabianiu projektu. Lakierowanie może być pełne lub częściowe. To drugie polega na pokryciu lakierem wybranych elementów wydruku. Dostępne są rozmaite lakiery, m.in. brokatowy, perłowy, fluorescencyjny, a nawet zapachowy. Dzięki temu można dopasować tę metodę do każdego stylu – sprawdzi się zarówno w wydrukach biznesowych, jak i okolicznościowych, np. w zaproszeniach na ślub).

Hot-stamping

Polega na nakładaniu na gorąco ozdobnej folii – najczęściej złotej lub srebrnej, ale można również wybrać inne kolory. Wydruki wykończone tą metodą przyciągają spojrzenia, ponieważ subtelnie się mienią. Warto zdecydować się na jeden element, który warto podkreślić kolorową folią, np. nazwę firmy czy tytuł książki. Piękny efekt można uzyskać, łącząc złote lub srebrne zdobienia z wydrukami w ciemniejszych kolorach.

Tłoczenie

Bardzo popularny sposób na uatrakcyjnienie wydruku, poprzez wytłaczanie głębokich wzorów wypukłych lub wklęsłych. Wykonane w ten sposób zdobienia mogą być bardzo proste (napisy, rysunki) lub bardziej zaawansowane i pełne szczegółów. Ciekawy efekt można uzyskać, wytłaczając wzór na zadrukowanym papierze.

Kalandrowanie

Polega na nadawaniu papierowi (np. wcześniej polakierowanemu lub pokrytemu folią) ciekawej faktury, imitującej np. płótno. Ta metoda zapewnia trójwymiarowy efekt, podobnie jak w przypadku wykorzystania folii strukturalnej. Kalandrowanie szczególnie dobrze prezentuje się na papierze o wyższej gramaturze.

Sztancowanie

Oznacza wycinanie w gotowym wydruku rozmaitych wzorów. Dzięki tej metodzie można stworzyć wyjątkowe projekty, np. zaproszenia z ażurowymi zdobieniami czy pomysłowe książki dla najmłodszych.