Co wpływa na jakość wydruku?

jakość druku

Druk offsetowy to wciąż jedna z najpopularniejszych form powielania ulotek, plakatów lub folderów w dużych ilościach. Jednak decydując się na wydruk w tysiącach egzemplarzy warto zwrócić uwagę na jakość wydruku szczególnie, że materiały drukowane są często wizytówką przedsiębiorstwa.

Zastosowanie druku offsetowego

W druku rozróżniamy dwie podstawowe techniki: druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Różni je nie tylko zakres wykonywanych prac drukarskich, ale przede wszystkim technologia przenoszenia obrazu na papier. Druk offsetowy jest używany do wydruku większości materiałów reklamowych jak ulotki, katalogi, wizytówki, teczki ofertowe, kalendarze oraz innych produktów wykonywanych z papieru offsetowego lub kredowego o gramaturze do 350 gr/m2. Niektóre maszyny pozwalają na wydruk na tworzywach sztucznym lub tekturze o gramaturze wyższej niż wspomniane 350 gr. Jest to jednak technologia bardziej zaawansowana, która wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn drukarskich. Przewagą druku offsetowego jest najwyższa rozdzielczość, która dochodzi do 4800 DPI, choć zalecana jest znacznie mniejsza rozdzielczość – 300 DPI. Największe pole robocze maszyn offsetowych dochodzi do formatu B0+, czyli 1516mm co pozwala na drukowanie materiałów o bardzo szerokim zastosowaniu oraz w często niestandardowych formatach.

Koszty kontra jakość

Jakość druku uzależniona jest od stopnia przyswajalności farby do podłoża. W offsecie mamy do czynienia ze zjawiskiem przyrostu punktu rastrowego, który powoduje, że jego powierzchnia się powiększa, a w warstwie tonalnej raster staje się ciemniejszy. Im podłoże, a w większości przypadków papier będzie bardziej chropowaty tym punkt rastrowy będzie zwiększać swoją objętość co wpłynie znacząco na jakość wydruku. Decydując się na produkcję drukowanych materiałów promocyjnych warto mieć na uwadze fakt, że nie każdy format oraz nakład nadają się do offsetu. Druk na papierze szlachetnym, którego koszty są już wysokie może bardziej opłacać się w cyfrze, w mniejszych nakładzie niż w druku offsetowym. Dlatego wybór podłoża drukarskiego warto przedyskutować z pracownikiem drukarni, który w sposób kompetentny doradzi najbardziej opłacalne i jakościowe rozwiązanie.